Podwyższone opłaty drogowe sprzeczne z konstytucją
Przejazdy pojazdami ponadnormatywnymi
Podwyższone opłaty drogowe sprzeczne z konstytucją
Dopóki przepisy normujące tzw. dodatkowe opłaty drogowe za przejazdy pojazdami ponadnormatywnymi bez zezwolenia nie zostaną dostosowane do wymagań płynących z konstytucji, nie będzie można ich wymierzać.
Takie są praktyczne skutki kilku precedensowych wyroków Sądu Najwyższego z 8 września 2000 r., oddalających rewizje nadzwyczajne ministra sprawiedliwości od wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego uznających te przepisy za sprzeczne z konstytucją. SN potwierdził, iż NSA miał rację, uchylając decyzje wymierzające takie opłaty (np. za przekroczenie dopuszczalnego nacisku osi czy dopuszczalnej masy całkowitej), wydane w pierwszej instancji, a także decyzje generalnego inspektora dróg publicznych oraz ministra transportu i gospodarki morskiej utrzymujące je w mocy.
Przedmiotem sporu był ¤ 9 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 17 marca 1998 r. w sprawie opłat drogowych (Dz. U. nr 40, poz. 230; dalej: rozporządzenie), wydanego z powołaniem się na art. 13 ust. 4 ustawy z 21 marca 1985 r. - Prawo o drogach publicznych (Dz. U. nr 14, poz. 60 ze zm.; dalej: upd). Wedle tego przepisu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta