Jedenasta zmiana w drodze do Unii
Kodeks celny
Jedenasta zmiana w drodze do Unii
Podczas trwającego posiedzenia Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji kodeksu celnego. Jest to już jedenasta zmiana tej ustawy, która - podobnie jak większość poprzednich - ma na celu przybliżenie naszych przepisów do unijnych.
W myśl projektu udzielana przez organ celny informacja o stosowaniu przepisów prawa ma być bezpłatna. Pytający zapłaci jednak koszty, które organ poniósł na ekspertyzy, analizy, opinie biegłych itp.
Ubiegający się o wiążącą informację o pochodzeniu towaru będzie mógł ją uzyskać na pisemny wniosek. Jedna informacja będzie dotyczyła towaru pochodzącego z jednego kraju, któremu przyporządkowany jest jeden kod taryfy celnej. Będzie ważna przez trzy lata, a organ celny nie będzie mógł wycofać się z zawartych w niej wyjaśnień. Wiążąca informacja taryfowa straci ważność, jeżeli w związku ze zmianą przepisów stanie się sprzeczna z prawem lub przepisami międzynarodowymi (także ich oficjalną interpretacją) albo okaże się, że wydano ją wskutek błędu.
Wprowadza się możliwość wstecznego stosowania stawek celnych konwencyjnych i autonomicznych. Ma to znaczenie, gdy towar już został przez organ celny zwolniony, a dopiero potem spełnione zostały warunki umożliwiające zastosowanie wobec niego stawek obniżonych bądź...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta