Rolnicy ryczałtowi: w praktyce nie płacą i nie odliczają
Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst & Young
Rolnicy ryczałtowi: w praktyce nie płacą i nie odliczają
W związku z przepisami obciążającymi VAT działalność rolniczą pojawia się coraz więcej problemów, nawet tak podstawowych jak ustalenie, kto może być rolnikiem ryczałtowym.
TOMASZ MICHALIK: Rolnikiem ryczałtowym jest osoba fizyczna lub prawna, która sprzedaje towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy o VAT: ryby, produkty ogrodnictwa, z wyjątkiem owoców południowych, produkty hodowli itp. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o sprzedaż nie przetworzonych towarów rolnych. Wielkość sprzedaży nie może przekraczać 20 tys. zł.
Rolnik może zrezygnować z ryczałtu i stać się zwykłym podatnikiem VAT. Czy musi to zrobić w jakiejś szczególnej formie?
Ustawa wymaga, aby rolnik, który chce zrezygnować ze zwolnienia, prowadził dzienną ewidencję sprzedaży co najmniej przez trzy poprzednie miesiące. Po upływie trzech lat od daty rezygnacji ze zwolnienia może ponownie z niego skorzystać. Musi jednak pamiętać, że gdy wybierze zasady ogólne, to rozlicza się jak każdy inny podatnik VAT: wystawia faktury, prowadzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta