Nikt nie wyzbędzie się swoich prawd
W dialogu międzyreligijnym możliwe jest jedynie zbliżenie
Nikt nie wyzbędzie się swoich prawd
EWA K. CZACZKOWSKA
Każda z trzech wielkich religii monoteistycznych uznaje się za najwłaściwszą i najpełniejszą drogę do Boga. Chrześcijanie nie odmawiają możliwości zbawienia innym, ortodoksyjnych żydów w ogóle to nie interesuje, a większość muzułmanów uważa, że mogą osiągnąć raj tylko ci, którzy przyjęli naukę Mahometa.
Deklaracja "Dominus Iesus", wydana przez watykańskich teologów strzegących czystości katolickiej wiary, czyli Kongregację Nauki Wiary, postawiła na nowo problem z jednej strony autonomii religii, z drugiej zaś współczesnego rozumienia misyjności, stosunku do innych religii i wyznań oraz celów dialogu międzyreligijnego i ekumenicznego. Największe zdumienie, mimo że nie jest to nowa nauka, wywołało podkreślanie przez watykańskich teologów, że jedyną drogą zbawienia jest Jezus Chrystus i tylko Kościół katolicki posiada pełnię środków zbawienia, nie odmawiając jednocześnie możliwości zbawienia niewierzącym czy wyznawcom innych religii.
Jedyność i pełnia zbawienia
Powodem zaskoczenia jest po pierwsze nasza nikła znajomość innych religii i kultur. Znaczenie ma także fakt, że spośród największych religii tylko w Kościele katolickim możliwe jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta