Przetarg i co dalej
UMTS - technologie i usługi
Przetarg i co dalej
FOT. (C) FLASH PRESS MEDIA
Ministerstwo Łączności ogłosiło przetarg na UMTS w Polsce. Zakończyła się bezprecedensowa prawie wojna na argumenty, w której ci, którzy mają wprowadzać telefonię komórkową trzeciej generacji, przekonywali, że wszystko odbywa się zbyt pośpiesznie. Teraz uwaga koncentrować się będzie na innych kwestiach - na samej techniki UMTS, na jej implementacji i na tym, jak sprawić, aby usługi telefonii trzeciej generacji zdobyły klientów i przynosiły profity.
Zdobycie koncesji na UMTS to oczywiście początek drogi, na której stanęli już przyszli operatorzy tej telefonii w kilku krajach i na której staną operatorzy w Polsce. Drogi niełatwej z wielu przyczyn, w Polsce m.in. chociażby z tego względu, że przekazanie przyszłym operatorom pasma częstotliwości dla UMTS, zajmowanego obecnie przez wojsko, nastąpić miałoby dopiero w rok po uzyskaniu koncesji, co hamowałoby prace nad budową sieci, testowaniem usług itd.
Pora myśleć o usługach
Najistotniejszą sprawą dla operatorów UMTS w różnych krajach będzie szybkie zbudowanie infrastruktury dla telefonii trzeciej generacji w celu rozłożenia stałych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta