Chronić, ale co?
Wokół prezydenckiego wniosku o zbadanie konstytucyjności prawa własności przemysłowej
Chronić, ale co?
MIROSŁAW GRANAT
Prezydent jest jedynym podmiotem uprawnionym do inicjowania uprzedniej kontroli konstytucyjności ustawy (tzw. kontroli prewencyjnej). Korzystanie z tej kompetencji musi być szczególnie zasadne, a wniosek do Trybunału Konstytucyjnego wszechstronnie uzasadniony.
Czy warunki te spełnia wniosek prezydenta dotyczący art. 322 ustawy z 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej? (Pełny tekst wniosku publikowaliśmy w "Rz" z 27 lipca - redakcja).
Rejestrowały jak swoje
Prezydent uważa, iż centrale handlu zagranicznego uzyskały legalnie prawa ze znaków towarowych. To stwierdzenie wymaga polemiki. Przede wszystkim jest bardzo wątpliwe, czy powołane we wniosku przepisy o możliwości zgłaszania przez przedsiębiorstwa handlu zagranicznego znaków towarowych na swoją rzecz znajdowały dostateczne oparcie w przepisach ustawy z 28 marca 1963 r. o znakach towarowych. Art. 57 ust. 2 tej ustawy stanowił, że "minister handlu zagranicznego określi (...) zasady zgłoszenia tych znaków do rejestracji za granicą (...)". Na jego podstawie minister handlu zagranicznego wydał zarządzenie z 4 lipca 1964 r. w sprawie zgłaszania znaków towarowych do rejestracji za granicą i ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta