Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mocni w gębie

12 października 2000 | Millenium | KK

Znajomość języków innych niż ojczysty będzie coraz szersza. Ktokolwiek, w jakiejkolwiek dziedzinie, spróbuje sił bez bez znajomości języka obcego będzie społecznie upośledzony

Mocni w gębie

Krzysztof Kowalski

Język, zdrowie i pieniądze - tylko one dotyczą wszystkich ludzi, bo już nie religia, nie sztuka, nie nauka. Z mową, lekarstwami i płatnościami mają styczność wszyscy, nie wyłączając zdrowych analfabetów i kloszardów.

Zapewne niektórych zdziwi tak wysokie miejsce języka w hierarchii spraw tego świata, ale tak właśnie jest. Może jeszcze nie w nadchodzącym stuleciu, ale raczej w późniejszych wiekach III tysiąclecia, świadomość wagi języka zacznie docierać do coraz szerszego grona ludzi wykształconych, czyli tych, którzy będą decydować o postaci świata, niezależnie od uchwał parlamentarnych i politycznych lobby. Ta prosta prawda dotrze do Ziemian tradycyjnym kanałem informacyjnym, poprzez sakiewkę.

Świadomość roli pieniądza zdominowała schyłek II tysiąclecia naszej ery. W nadchodzącym III tysiącleciu cywilizowany świat oczywiście nie zrezygnuje z sycenia się środkami płatniczymi i artykułami konsumpcyjnymi wszelakiego autoramentu. Jednak w pełni pojmie to, o czym na razie wiedzą jedynie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2137

Spis treści
Zamów abonament