Mengele, anioł śmierci
Mengele, anioł śmierci
GERALD L. POSNER, JOHN WARE
Josef Mengele stanowi ucieleśnienie przewrotności, z jaką medycyna Trzeciej Rzeszy starała się udowadniać rasistowskie teorie naukowe. Jego szyderczy uśmiech i łagodny, lecz śmiertelny dotyk usprawiedliwiały nadanie mu przydomka Anioł Śmierci. Barbarzyńskie zbrodnie popełnione przez tego człowieka są niekwestionowanym faktem. Pozostaje jednak dręczące pytanie: w jaki sposób udało mu się umknąć sprawiedliwości?
Jako uciekinier Mengele rzekomo uczestniczył w eksperymentach na plemionach indiańskich w Ameryce Południowej, cieszył się posłuchem u dyktatorów i kilkakrotnie cudem uniknął śmierci. Przedstawiano go jako bezlitosnego rządcę, mającego na swoje rozkazy armię uzbrojonych strażników i psów-zabójców, przemieszczającego się między niedostępnymi fortecami gdzieś głęboko w dżungli. Zgodnie z tym mitem jedyną wskazówką dotyczącą miejsca przebywania Josefa Mengelego był szlak zabitych agentów izraelskich i niezależnych tropicieli nazistów, których zwłoki wyrzucała na brzeg rzeka Parana.
Te i inne opowieści, przypisujące Mengelemu nadludzką zdolność ochrony własnej osoby, opierają się na legendach, przedstawiających jego życie po wojnie i stoją w jaskrawej sprzeczności z ponad 5000 stron dzienników i listów, które napisał. Udało nam się uzyskać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta