Prywatnym głosem
Prywatnym głosem
FOT. (C) EPA
Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznana została w czwartek Gao Xingjianowi, mieszkającemu od 13 lat we Francji chińskiemu dramatopisarzowi, prozaikowi, tłumaczowi, krytykowi i malarzowi. Jest on 97. laureatem literackiego Nobla, pierwszym Chińczykiem w historii tej nagrody.
Chiny nie są zadowolone z nagrody dla Gao Xingjiana. W oficjalnym oświadczeniu chińskiego MSZ pojawiła się sugestia, że członkowie Akademii zignorowali, z przyczyn politycznych, znacznie wartościowszych chińskich pisarzy. "Jak wszyscy wiemy, Chiny mają długą historię i olśniewającą kulturę - czytamy w oświadczeniu. - Bez wątpienia zarówno w przeszłości jak i we współczesnych Chinach jest wiele światowej sławy dzieł literatury i wielu literackich gigantów".
Akademia Szwedzka odmówiła skomentowania stanowiska chińskich władz.
- Nie kierujemy się kryteriami geograficznymi ani politycznymi. Jedyną rzeczą, która się liczy, jest jakość pisarstwa - powiedział Horace Engdahl, stały sekretarz Akademii Szwedzkiej.
Dlaczego, jak już wcześniej bywało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta