Nie gorszy od Habsburga
Nie gorszy od Habsburga
KRZYSZTOF KOWALSKI
Dolina Camonica w Alpach Lombardzkich słynie z prehistorycznej sztuki naskalnej, tamtejsze petroglify powstawały od III do I tysiąclecia p. n. e. przedstawiają ludzi, zwierzęta, sceny walk, polowań, statki, wozy, konnych, plany osiedli. Z Val Camonica znanych jest około 600 skalnych galerii. Są one także w innych alpejskich dolinach, w miejscach trudno dostępnych. Współczesna nauka uważa je za starożytne sanktuaria. W 1966 roku opublikowane zostały ryty ze skały Naquane w dolinie Camonica. Jeden z nich to obrazek o wymiarach 22 x 18 cm przedstawiający - bez cienia wątpliwości - stosunek mężczyzny z klaczą.
Ta scena nie jest odosobniona wśród alpejskich petroglifów. Siłą rzeczy, na myśl przychodzi dowcip o bacy i owieczce. Zaś owijając rzecz w pozory naukowości, nasuwa się pytanie, czy pasterstwo górskie, sezonowy wypas halowy, ma z tym coś wspólnego? Odkrywca rytu, Emanuel Anati, opatrzył go podpisem: "Scena erotyczna na skale w pobliżu Naquane", a więc nazwał rzecz po imieniu. Czy rzeczywiście?
Walijski kronikarz Giraud de Cambri tak opisuje ceremonię intronizacji jednego z królów w północnym Ulsterze:
"Cały lud zgromadził się na jednym miejscu, pośrodku zgromadzenia umieszczono białą klacz. A ten, którego miano zaraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta