Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Despotom nie

28 listopada 2000 | Moje Prawo | JW
źródło: Nieznane

PRACOWNICY I PRACODAWCY

Szef może uznać, że wszelkie papiery na biurku pracownika mają charakter służbowy

Despotom nie

ILUSTRACJA TOMASZ WAWER

Terror i horror - tak scharakteryzował atmosferę panującą w pewnej firmie jeden z pracowników. Wielu innych pyta o ochronę dóbr osobistych i prywatności zatrudnionych.

- Szef czepia się o byle co, wymyśla ludziom od najgorszych. Jeszcze trochę, a dojdzie do rękoczynów. Ma obsesję, że jest okradany, więc raz po raz urządza rewizje osobiste. Przegląda komputery, by sprawdzić, czy pracownicy nie prowadzą niesłusznej korespondencji. Czy nie popełnia przestępstwa?

Przestępcze znieważenie

Najprostsze jest wyjaśnienie kwestii wyzwisk, którymi nerwowy pracodawca obrzuca pracowników. Są one - rzecz jasna - kategorycznie zabronione, jako naruszające godność człowieka. Poniżania kogokolwiek zakazuje konstytucja, która w art. 30 stanowi, że "przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych". Zabrania ich również kodeks pracy, który w art. 111 głosi, że pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2175

Spis treści

Wyprawa na Makalu

Zamów abonament