Złota akcja
- Poprzednie odcinki Złota akcja
Cechą charakterystyczną spółki akcyjnej jest bezpośredni związek między wielkością kapitału wniesionego przez danego akcjonariusza a zakresem przysługujących mu uprawnień. Wpływ akcjonariusza na działalność spółki ocenia się zazwyczaj na podstawie jego udziału w kapitale akcyjnym spółki. Dopuszczone przez przepisy polskiego prawa handlowego odstępstwa od tej zasady mogą polegać na szczególnym uprzywilejowaniu konkretnych akcji.
Obowiązujące przepisy nie zawierają definicji terminu "złota akcja". Pojecie to pochodzi z języka prawniczego i jest używane dla określenia akcji, z którą związane są uprawnienia gwarantujące jej posiadaczowi kontrolę przy podejmowaniu strategicznych dla spółki akcyjnej decyzji. Zakresowi omawianego pojęcia odpowiadają takie przywileje jak: prawo powoływania członków zarządu lub rady nadzorczej spółki, prawo do większej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, uprawnienie do zgłoszenia weta przy podejmowaniu uchwał na walnym zgromadzeniu. Dla zachowania przejrzystości wywodu przyjmijmy, że złota akcja oznacza akcję, z którą związane jest prawo weta.
Analiza przepisów kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) nie prowadzi do jednoznacznego rozstrzygnięcia kwestii, czy instytucja złotej akcji została
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta