Jest różnica
Podatek od nieruchomości, czynsz za najem, opłata za wieczyste użytkowanie
Jest różnica
Warto rozróżniać obciążenia na rzecz gminy związane z korzystaniem z gruntu. Rzecz wydaje się ostatnio szczególnie ważna dla najemców garaży, które postawili z pozwoleniem na budowę za własne pieniądze, ale na terenach państwowych lub gminnych.
Pan Józef B. w 1987 r. uzyskał pozwolenie na budowę garażu w zespole pięciu boksów, jak można się domyślać - na gruncie skarbu państwa, który po komunalizacji związanej z reformą administracji przeszedł na początku lat 90. na własność gminy. Garaż pan B. wybudował własnym sumptem i stał się jego najemcą czy dzierżawcą. W 1994 r. za dzierżawę 18 mkw. gruntu, na którym stoi budowla, gmina (właściciel gruntu) wyznaczała opłatę w wysokości 0,17 gr miesięcznie (po denominacji). Pan Józef B. pisze, że w 1998 r. upłynęło dziesięć lat od budowy i "garaż stał się własnością Urzędu Miasta, oczywiście razem z gruntem", i że w związku z tym podniesiono mu opłatę aż o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta