Encyklopedia
- §§§
- Pamiętaj, że
- Encyklopedia
- Z sądowego lamusa
- Adwokat rodzinny §§§
Co wolno w Internecie
Internet na całym świecie dostarcza problemów prawnych. W Austrii obłąkana sekta za jego pośrednictwem wzywa młodzież do popełniania samobójstw. W Polsce upowszechniono ze Szczecina pornograficzne zdjęcia z udziałem dzieci i zwierząt, nazwano też bohatera powstania w warszawskim getcie "parchem". Z RFN pochodzi apel "Wieszajcie polityków, tych zdrajców narodu. Ostrzcie noże... Krew musi płynąć... Koniec z republiką Żydów".
Wszędzie też władze usiłują dobrać się do skóry autorom internetowych ofert i podżegań gwałcących nie tylko uznane wartości moralne, ale i kodeksy karne. Pojawiają się jednak trudne do przezwyciężenia przeszkody. Czy np. francuski sąd może skazać (a skazał) na wysokie grzywny amerykańską firmę internetową, która przeprowadza okresowe aukcje pamiątek nazistowskich? Oferta pochodzi wprawdzie z USA, ale została odebrana także we Francji. A co w USA dozwolone, we Francji surowo zakazane. Czy obywatel australijski, który z Sydney przeczył w Internecie holocaustowi, może być ukarany (a został) przez niemiecki sąd, skoro podobnie jak w Polsce w RFN tzw. kłamstwo oświęcimskie jest przestępstwem? Tymczasem w Australii prawo na nie zezwala. Jak
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta