Recepta na miejsce pracy
Recepta na miejsca pracy
Niższe podatki, mniej uregulowany rynek pracy, zrównoważone finanse publiczne, a przede wszystkim lepiej wykształcone społeczeństwo - to recepta Unii Europejskiej na obniżanie bezrobocia. W październiku 2000 r. pracy szukało 8,2 proc. dorosłych mieszkańców krajów "15" - najmniej od końca lat 70. Tylko w tym 2000 roku zdołano utworzyć 2,8 mln nowych miejsc pracy.
W czerwcu ubiegłego roku zebrani w Lizbonie przywódcy "15" przyjęli program przekształcenia UE do 2010 roku w "najbardziej dynamiczną i konkurencyjną gospodarkę na świecie, zapewniającą stały wzrost miejsc pracy i ochrony socjalnej". Do tego czasu 70 proc. dorosłych Europejczyków ma pracować, a poziom bezrobocia nie powinien przekraczać 4 proc.
Na razie daleko jeszcze do tego stanu, ale Unia Europejska zmierza w dobrym kierunku. W nadchodzących trzech latach poziom zatrudnienia ma rosnąć o 1,3-1,6 proc. rocznie, co oznacza utworzenie 2-2,5 mln nowych stanowisk pracy każdego roku. Dziś w UE poszukuje pracy 14 mln osób, a pracuje 64,5 proc. dorosłych. W Stanach Zjednoczonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta