Użytkowanie udziałów
Użytkowanie udziałów
- Poprzednie odcinki Problem dopuszczalności oraz zakresu użytkowania udziałów w spółce z o.o. był przyczyną rozdźwięków w doktrynie prawa. Na gruncie kodeksu handlowego ukształtowały się dwa zasadnicze stanowiska.
Według pierwszego - k.h. nie dopuścił skutecznego ustanowienia użytkowania na udziałach w spółce z o.o., ograniczając tym samym zasadę swobody umów. Niedopuszczalność ta miałaby wynikać z natury stosunku prawnego spółki z o.o., tj. szczególnej, osobistej więzi łączącej wspólników. Skoro użytkowanie co do zasady obejmuje cały udział (można wyłączyć jedynie oznaczone pożytki - art. 253 § 1 kodeksu cywilnego), ustanowienie użytkowania łączyłoby się z przekazaniem praw korporacyjnych (zwłaszcza prawa głosu) osobie trzeciej nie będącej wspólnikiem. Prowadziłoby to do niedopuszczalnego naruszenia osobistej więzi między wspólnikami. Jako uzupełniającą traktuje się wykładnię literalną prowadzącą do wniosku, iż k.h. celowo i wyczerpująco przewidział jedynie możliwość ustanowienia zastawu na udziale, wyłączając tym samym inne możliwości obciążenia udziału, w szczególności innym ograniczonym prawem rzeczowym.
Zwolennicy drugiego stanowiska dopuścili możliwość ustanowienia użytkowania na udziałach w spółce z o.o., jednak
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta