Głębokie studzienki
Głębokie studzienki
RYS. JACEK FRANKOWSSKI
HANNA NIEBUTKOWSKA
Nie może być uznana za prawidłową taka interpretacja przepisów ustawowych, która wzajemnie blokuje możliwości ich stosowania lub czyni któryś z nich martwym.
Do ustalenia opłaty adiacenckiej, związanej ze wzrostem wartości nieruchomości po wybudowaniu kanalizacji, nie wystarczy wykonanie samej tylko sieci głównej. Muszą być jeszcze wybudowane odgałęzienia do nieruchomości leżących na trasie jej przebiegu (tzw. przyłącza, przykanaliki) - taka jest treść uchwały podjętej 5 czerwca 2000 r. przez pięcioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego (OPK 4-7/00). Może ona rzutować na praktykę wymierzania opłat adiacenckich także za inne urządzenia miejskiej infrastruktury technicznej (energia, gaz, ciepło), a ponieważ rodzi kontrowersje, warto przyjrzeć się argumentacji NSA.
Co wynika z uchwały
Uchwała NSA jest odpowiedzią na następujące pytanie prawne: "Czy użyty w art. 145 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 115, poz. 741 z późn. zm.; dalej: u.g.n.) zwrot Çpo stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznejČ oznacza w przypadku kanalizacji sanitarnej wykonanie samego kanału tej kanalizacji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta