Kodeks spółek handlowych
Kodeks spółek handlowych (26)
Odpowiedzialność bez ograniczeń
Nowe regulacje dotyczące odpowiedzialności wspólnika spółki jawnej za jej zobowiązania (odpowiednio także partnera odpowiadającego za zobowiązania spółki partnerskiej bez ograniczeń, komplementariusza w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej) są efektem reformy dotychczasowej formuły handlowej spółki osobowej, której głównym celem jest uatrakcyjnienie tej formy prowadzenia działalności gospodarczej.
Kodeks spółek handlowych w art. 22 § 2 powtarza utrwaloną pod rządami kodeksu handlowego zasadę, iż wspólnik spółki jawnej odpowiada za jej zobowiązania bez ograniczeń, całym swoim majątkiem, solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Różnica między dotychczasową regulacją a wprowadzoną przez k.s.h. polega na modyfikacji wskazanych zasad odpowiedzialności. Zgodnie z art. 31 k.s.h. wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Tak ukształtowaną odpowiedzialność wspólnika nazwano odpowiedzialnością subsydiarną. Wprowadzenie subsydiarnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki nie stanowi jednak przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi, zanim egzekucja z majątku spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta