Kłopoty z kuracją szokową
Kłopoty z kuracją szokową
RYS. PAWEŁ GAŁKA
MAREK JAN CHODAKIEWICZ
Historyk ma obowiązek zbadać jak najwięcej dokumentów, aby odpowiedzieć na pytania: co? kto? jak? gdzie? dlaczego? Ze zrozumieniem przeczytałem zatem stwierdzenie Pawła Machcewicza ( "Rz" z 11 grudnia 2000 r. ), że "książka Jana Tomasza Grossa jest bardzo potrzebna, bo wstrząsa naszymi sumieniami". Zgadzam się jednak także z jego oceną "Sąsiadów": "potrzebujemy badań naukowych z prawdziwego zdarzenia". Uważam bowiem, że teza Grossa o spontanicznym współuczestnictwie "społeczeństwa polskiego" w holokauście na przykładzie miasteczka Jedwabne jest nie do obrony.
Profesor Gross właściwie ograniczył się do zbadania wspomnień żydowskich oraz zeznań polskich świadków, czasami przynajmniej uzyskanych od osób poddanych torturom przez UB. Szok spowodowany rewelacjami tam wyczytanymi spowodował powstanie "Sąsiadów". Sam też zapoznałem się z setkami żydowskich ksiąg pamiątkowych i z zeznaniami świadków żydowskich, którzy bardzo często podkreślają polskie współuczestnictwo w zbrodni i współodpowiedzialność za zagładę. Każdy ma prawo do własnych opinii. Zadaniem historyka jest oddzielić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta