Przywódca z przypadku
Przywódca z przypadku
Dopiero po kilku miesiącach od chłopskich strajków, w maju 1981 roku, pod presją robotniczej "Solidarności", zarejestrowano NSZZ RI "Solidarność". Jan Kułaj był wtedy autentycznym przywódcą dla tysięcy związkowców
FOT. (C) J. MOREK/PAI
JÓZEF MATUSZ
Odważny byłem, gdy trzeba się było narażać. Teraz, gdy polityka liderów chłopskich sprowadziła się do tego, kto bardziej nakłamie społeczeństwu, jestem zbyt wielkim tchórzem - mówi Jan Kułaj, przywódca chłopskiej rewolucji sprzed dwudziestu lat.
W niedzielę 18 lutego w Rzeszowie odbędą się uroczyste obchody 20. rocznicy strajków chłopskich i podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, które doprowadziły do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność". Przywódcą "zielonej rewolucji", a później przewodniczącym rolniczej "Solidarności", był 23-letni Jan Kułaj z Cieszacina Wielkiego w Podkarpackiem.
Z posiedzenia komitetu organizacyjnego obchodów w Rzeszowie wrócił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta