Wymogi takie jak w Unii
Wymogi takie jak w Unii
- Możliwy kompromis w sprawie dopłat dla rolników
- Polska nie musi być importerem zbóż
Jak dotąd, oficjalnie nie było jeszcze w Polsce żadnego przypadku zachorowania zwierząt na BSE. W Unii Europejskiej hodowcy bydła codziennie protestują przeciwko obostrzeniom wprowadzanym przez władze. Na zdjęciu: wczorajszy protest na autostradzie pomiędzy Libramont i Neufchateau w Luksemburgu.
FOT. (C) EPA
Do 17 kwietnia polskie władze będą musiałby przedłożyć Unii Europejskiej strategię zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Od maja eksperci Unii będą kontrolowali jej wykonanie w naszym kraju - ustalili wczoraj w Brukseli nasi negocjatorzy.
Dokument musi zawierać opis odpowiednich instytucji, ich kompetencji oraz stosowanych przez nie procedur, jakie są niezbędne, aby zapobiec epidemii i skażeniom żywności. System ma być bezpośrednio podporządkowany władzom w Warszawie, nie pozostawiając wiele kompetencji samorządom. W tym samym terminie podobne plany mają złożyć w Brukseli wszystkie kraje "15" oraz pozostałych 11 państw, negocjujących członkostwo.
Największym wyzwaniem dla Polski będzie utrzymanie zaufania unijnych konsumentów, że polska wołowina jest zdrowa, choć za zachodnią granicą mnożą się przypadki szalonych krów. Wczoraj
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta