Renta z Niemiec, podatek w Polsce
Renta z Niemiec, podatek w Polsce
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Świadczenia rentowe zgodnie z umową podatkową między Republiką Federalną Niemiec a Polską mogą być opodatkowane tylko w państwie zamieszkania otrzymującego to świadczenie. O tym zatem, czy renta z Niemiec otrzymana przez podatnika jest obciążona podatkiem, decydują polskie przepisy. Nie ma znaczenia, że tego rodzaju świadczenia są zwolnione z opodatkowania w Niemczech.
Takie jednoznaczne wyjaśnienia zawiera wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 kwietnia 2000 r. (sygn. I SA/Łd 754/99). NSA ustosunkował się także do istotnej zasady zaufania obywateli do organów państwa, często traktowanej przez organa podatkowe jako ozdobnik. Za sprzeczną z zasadami demokratycznego państwa prawnego uznał sytuację, gdy ten sam organ zajmuje różne stanowiska w tej samej kwestii odnoszącej się tej samej osoby.
Niesłuszne potrącenia
Mąż Ireny B. przebywał w czasie wojny w Niemczech na robotach przymusowych. Zmarł w 1943 r. wskutek wypadku przy pracy. Z tego tytułu wdowa otrzymywała rentę. Przedmiotem sporu był podatek dochodowy pobrany w 1994 r. w formie zaliczek przez bank wypłacający to świadczenie. Irena B. uznawszy, iż tego rodzaju renty są w Polsce wolne od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta