Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobre imię miasta

21 lutego 2001 | Publicystyka, Opinie | WS
źródło: Nieznane

Samorząd potrzebuje lepszych praw, wizerunku i bardziej odpowiedzialnego finansowania

Dobre imię miasta

Rozszerzenie proporcjonalnej ordynacji wyborczej odebrało mieszkańcom kontrolę nad samorządem i oddało ją partiom politycznym, a ustawa "kominowa" naruszyła mechanizmy lokalnej demokracji. W dodatku nonszalanckie podejście mediów do samorządu zniszczyło jego społeczny wizerunek, a Ministerstwo Finansów doprowadziło wiele gmin na skraj bankructwa.

W jednym z reportaży radiowej Trójki dziennikarz odwiedził miasteczko położone na granicy z okręgiem kaliningradzkim. Jest to teren dotknięty strukturalnym bezrobociem i samorząd, szukając dróg wyjścia z zastoju, postanowił wypromować gminę jako uzdrowiskową, opierając się na uzyskanym przez burmistrza od ekspertów piśmie o zdrowotnych właściwościach miejscowych błot. Dziennikarz porozmawiał z burmistrzem, następnie z mieszkańcami. "Burmistrz twierdzi, że ma tu powstać gmina uzdrowiskowa - zagadnął dziennikarz jednego z mieszkańców. - A pan co o tym sądzi?". "Jaka tam uzdrowiskowa - odpowiedział zagadnięty. - Ja tu całe życie mieszkam i ledwie żyję", po czym zaniósł się niezdrowym kaszlem. Na tym reportaż się zakończył. Skończyły się też marzenia burmistrza o gminie uzdrowiskowej.

Przytoczony reportaż jest typowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2244

Spis treści
Zamów abonament