Równi i równiejsi
Równi i równiejsi
PIOTR NIEZGODZKI
Nowe sądy rejestrowe dokonują właśnie przerejestrowania fundacji i stowarzyszeń.
Według danych Banku Informacji o Organizacjach Pozarządowych KLON/JAWOR w całym kraju zarejestrowanych jest ok. 50 tys. fundacji i stowarzyszeń, z czego aktywność przejawia ok. 30 tys.
Przerejestrowanie polega na wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KRS) podmiotu, który został zarejestrowany przed 1 stycznia 2001 r. w rejestrze dotychczas właściwym. Art. 10 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o KRS (dalej: upr) przewiduje, że fundacje i stowarzyszenia zostaną wpisane z urzędu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej; jest to jeden z trzech rejestrów składających się na KRS. Sąd rejestrowy może wezwać organizację do uzupełnienia danych. Wpis do KRS jest wówczas wolny od opłaty sądowej. Tyle przepisy.
W praktyce sądy wezwą wszystkie zarejestrowane organizacje do złożenia wniosków na nowych formularzach (takich samych, jakie wypełniają nowo powoływane organizacje). Należy w nich podać wszystkie dane wpisane do starego rejestru, a ponadto informacje i dokumenty dodatkowe. Jeżeli od zgłoszenia ostatniej zmiany w starym rejestrze do momentu otrzymania wezwania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta