Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od potęgi do lustracji

21 lutego 2001 | Publicystyka, Opinie | KG MD
źródło: Nieznane

Dzisiaj Sąd Apelacyjny stwierdzi, czy Tomaszewski napisał prawdę, oświadczając, że nie był agentem służb specjalnych PRL.

Od potęgi do lustracji

Janusz Tomaszewski. Mechanik samochodowy z Pabianic, wiceprzewodniczący "Solidarności", uczestnik Konwentu św. Katarzyny, współtwórca Akcji Wyborczej Solidarność, wicepremier i szef MSWiA, a w końcu podejrzany o kłamstwo lustracyjne i pozbawiony wszelkich stanowisk. Dzisiaj Sąd Apelacyjny stwierdzi, czy Tomaszewski napisał prawdę, oświadczając, że nie był agentem służb specjalnych PRL.

Rok 1995, obóz solidarnościowy jest podzielony i skłócony. Zbliżają się wybory prezydenckie, część prawicowych polityków chce wybrać jedynego kandydata i powołuje Konwent św. Katarzyny. "Solidarność" jest obserwatorem w Konwencie, w spotkaniach najczęściej uczestniczy Janusz Tomaszewski. Wyłonić jednego kandydata jednak się nie udaje, różni uczestnicy Konwentu podają wzajemnie sprzeczne wyniki sondażowego głosowania.

Polityczne kontakty zaowocowały jednak inicjatywą, którą "Solidarność" podjęła rok później. To Janusz Tomaszewski i Jacek Rybicki w imieniu związku złożyli podpisy pod aktem powołania Akcji Wyborczej Solidarność. Tomaszewski zostaje szefem jej sztabu wyborczego, jednak sam nie chce kandydować. Dlaczego? -...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2244

Spis treści
Zamów abonament