Sukcesy nie tylko w USA
Sukcesy nie tylko w USA
Wiele krajów zachodnich osiągnęło w różny sposób sukcesy w walce z bezrobociem. Istniało jednak zawsze kilka elementów wspólnych: dobra polityka makroekonomiczna, koordynacja polityki społecznej, fiskalnej i zatrudnienia, decentralizacja negocjacji płacowych oraz wzrost elastyczności rynku pracy.
O krajach Europy Zachodniej mówi się często, że mają spore problemy z rynkiem pracy i nie są dobrym przykładem dla innych, zwłaszcza w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, uważanymi zawsze za wzorzec sukcesu w walce z bezrobociem. Jak jednak uważa Stanisława Golinowska z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, sytuacja w Unii Europejskiej jest zróżnicowana, a część krajów potrafiła ostatnio bardzo efektywnie zwiększyć zatrudnienie. Dzisiaj widać, że unijna strategia zatrudnienia sprawdza się również jako całość, bo stopa bezrobocia w całej Unii nie przekracza obecnie 9 proc.
Modelowe rozwiązania amerykańskie
Bezrobocie w USA od lat pozostawało na podobnym, naturalnym poziomie około 6 proc. (w 2000 roku zmalało nawet do 4 proc.). W ciągu ostatnich 20 lat wzrost gospodarczy w tym kraju wynosił średnio 2,8 proc. rocznie, a wzrost zatrudnienia - 2 proc. Wzrost gospodarczy w USA - w przeciwieństwie do Europy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta