Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Otworzyć drzwi

21 lutego 2001 | Prawo | AB

Sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni i notariusze: ograniczona jawność postępowania dyscyplinarnego

Otworzyć drzwi

ANTONI BOJAŃCZYK

Postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i prokuratorów toczą się z wyłączeniem jawności, a orzeczenia wydane w takich sprawach mogą być podane do publicznej wiadomości tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi. Najwyższy czas, by do tych postępowań wprowadzić generalną zasadę jawności.

Odpowiedzialności dyscyplinarnej poddani są przedstawiciele każdego z pięciu ustawowo uregulowanych w Polsce zawodów prawniczych: adwokaci, notariusze, prokuratorzy, radcowie prawni oraz sędziowie.

Specyficznym rozwiązaniem wprowadzonym przez ustawodawcę jest wspólna dla wszystkich zasada ograniczonej jawności postępowania dyscyplinarnego. Ta zasada może budzić wątpliwości w świetle art. 45 konstytucji, a także art. 6 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: konwencja). Jej obowiązywanie wywołuje również zasadnicze pytania o celowość funkcjonowania niejawnego systemu sądzenia spraw dyscyplinarnych. Ze zrozumiałych względów każe to podejrzewać brak bezstronności w postępowaniach dyscyplinarnych, mnoży się liczba fantastycznych przecieków i absurdalnych często plotek na temat zarzutów stawianych obwinionym.

Podwójna kastowość

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2244

Spis treści
Zamów abonament