Otworzyć drzwi
Otworzyć drzwi
ANTONI BOJAŃCZYK
Postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i prokuratorów toczą się z wyłączeniem jawności, a orzeczenia wydane w takich sprawach mogą być podane do publicznej wiadomości tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi. Najwyższy czas, by do tych postępowań wprowadzić generalną zasadę jawności.
Odpowiedzialności dyscyplinarnej poddani są przedstawiciele każdego z pięciu ustawowo uregulowanych w Polsce zawodów prawniczych: adwokaci, notariusze, prokuratorzy, radcowie prawni oraz sędziowie.
Specyficznym rozwiązaniem wprowadzonym przez ustawodawcę jest wspólna dla wszystkich zasada ograniczonej jawności postępowania dyscyplinarnego. Ta zasada może budzić wątpliwości w świetle art. 45 konstytucji, a także art. 6 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: konwencja). Jej obowiązywanie wywołuje również zasadnicze pytania o celowość funkcjonowania niejawnego systemu sądzenia spraw dyscyplinarnych. Ze zrozumiałych względów każe to podejrzewać brak bezstronności w postępowaniach dyscyplinarnych, mnoży się liczba fantastycznych przecieków i absurdalnych często plotek na temat zarzutów stawianych obwinionym.
Podwójna kastowość
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta