Co się stało z koalicją sprzed 10 lat?
Co się stało z koalicją sprzed 10 lat?
JANUSZ REITER
We wspomnieniach Jamesa Bakera, byłego amerykańskiego ministra spraw zagranicznych, rozdział o wojnie w Zatoce Perskiej kończy się słowami: "Pierwszy test nowego ładu po zakończeniu zimnej wojny przyniósł triumf amerykańskiej potęgi i amerykańskiej dyplomacji. Irak został ukarany, jego strategiczne zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu znacznie ograniczono". I tylko następne, ostatnie zdanie mąci ten obraz: "Niestety - pisze Baker - wydarzenia szybko pokazały, że Saddam został wprawdzie pokonany, ale utrzymał się u władzy". Stany Zjednoczone, na czele szerokiej koalicji państw Zachodu i już nieistniejącego Wschodu, a także, co szczególnie ważne, krajów arabskich, zadały mu ciosy dotkliwe, ale niewystarczające, aby złamać jego panowanie.
Dziesięć lat po operacji Desert Storm jej amerykańscy twórcy spotkali się nieomal w komplecie w nowej administracji USA. Nie ma wprawdzie George'a Busha, ale jest jego syn, są też, choć w innych, ważniejszych niż wtedy rolach m.in. Collin Powell, Dick Cheney, Condoleeza Rice. Jest także, w niezmienionej roli, ich ulubiony wróg - Saddam Husajn. Nie tylko role są rozdane tak jak dziesięć lat temu, ale i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta