Drugi etap kryzysu
Drugi etap kryzysu
- Rynek finansowy: Polska daleko od Turcji
Wczoraj rano turecka lira straciła 40 proc wartości. Pod koniec dnia bank centralny podał oficjalny kurs, uwzględniający 30-procentową dewaluację. Na zdjęciu: kantor wymiany walut w Istambule
(C) REUTERS
Wczoraj, w obliczu kolejnego kryzysu finansowego, Turcy zdecydowali się na upłynnienie kursu swojej waluty - liry. Analitycy uważają, że może dojść do spadku jej kursu nawet o 40 procent. Powodem jest kolejny etap kryzysu, a doszło do niego po kłótni premiera i prezydenta.
Premier Ecevit po spotkaniu z prezydentem w miniony poniedziałek poinformował, że został oskarżony o korupcję. Ogłosił, że państwo znalazło się w poważnym kryzysie.
W czwartek po południu lira została oficjalnie zdewaluowana o 30 proc. Rano, po informacjach, że bank centralny odszedł od pełzającej dewaluacji i uwolnił kurs waluty, kurs liry spadł aż o 38,8 proc., potem odrobił straty. Agencja oceniająca wiarygodność kredytową Fitch IBCA obniżyła wczoraj ocenę Turcji z BB na B plus.
MFW pomoże
- Najtrudniejsze Turcja ma jeszcze przed sobą - uważa Juergen Odenius, analityk Commerzbank. Jego zdaniem, rząd będzie musiał udowodnić, że rzeczywiście jest w stanie przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego. To, czy się uda czy też nie, ma dla rynku
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta