Szpieg z zamiłowania
Szpieg z zamiłowania
- Oleg Gordijewski, były szpieg brytyjski w KGB, o aresztowaniu Hanssena
Do przeszukania domu Hanssena skierowano dziesiątki funkcjonariuszy FBI
(C) AP
ANNA ROGOZIŃSKA-WICKERS
Z NOWEGO JORKU
Kiedy Robert Hanssen zostawiał wiadomość w skrytce pod mostem dla rosyjskiego "kontaktu", nie zdawał sobie sprawy z tego, że jest to koniec jego 15-letniej szpiegowskiej kariery. Aresztowany chwilę później 56-letni weteran FBI nie zdążył nawet odebrać 50 tysięcy dolarów, które zawierała inna skrytka w pobliżu Vienny, miejscowości w stanie Wirginia, gdzie mieszkał z żoną i dziećmi. Dyrektor FBI Louis Freeh powiedział, że w chwili zatrzymania Hanssen był "zaszokowany i zaskoczony".
I nic dziwnego. Ze stustronicowego materiału, przedstawionego przez FBI prokuraturze, wynika, że Hanssena, który ma na sumieniu m. in. śmierć dwóch agentów rosyjskich pracujących dla wywiadu USA, poddano inwigilacji dopiero jesienią ubiegłego roku. Powodem były materiały przekazane Amerykanom przez osobę związaną z wywiadem KGB. Wiele wskazuje na to, że może nią być Siergiej Trietiakow, dyplomata z rosyjskiej misji przy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta