Łączenie się z udziałem spółek osobowych
- Poprzednie odcinki Łączenie się z udziałem spółek osobowych
Kodeks handlowy z 1934 r. zawierał jedynie regulacje dotyczące łączenia się spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych. Trudno było zatem uznać je za wyczerpujące. Kodeks spółek handlowych poświęcił zagadnieniu łączenia się spółek Dział I Tytułu IV. Wyodrębnił przy tym procedury łączenia się spółek kapitałowych oraz z udziałem spółek osobowych. Artykuł dotyczy właśnie szczególnych uregulowań tej ostatniej procedury.
Ustawodawca miał trudniejsze zadanie niż w wypadku połączenia spółek kapitałowych, gdyż brak w tym przedmiocie stosownej dyrektywy Unii Europejskiej.
Ogólną podstawę łączenia zawiera art. 491 § 1 k.s.h. Stanowi on, że spółki kapitałowe mogą również łączyć się z osobowymi, jednak spółka osobowa nie może być spółką przejmującą ani nowo zawiązaną. Taki zakaz nawiązuje do dwóch typów łączenia się spółek: przez przejęcie (per unionem) oraz zawiązanie nowej spółki (per incorporationem). Wynika z tego, iż w wyniku łączenia się spółek w obrocie nigdy nie pozostanie ani nie powstanie spółka osobowa. Potwierdza to § 2 tego artykułu, mówiąc, iż spółki osobowe mogą łączyć się między sobą tylko przez zawiązanie spółki
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta