Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łączenie się z udziałem spółek osobowych

09 marca 2001 | Prawo | AD

Kodeks spółek handlowych (44)

  • Poprzednie odcinki Łączenie się z udziałem spółek osobowych

    Kodeks handlowy z 1934 r. zawierał jedynie regulacje dotyczące łączenia się spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych. Trudno było zatem uznać je za wyczerpujące. Kodeks spółek handlowych poświęcił zagadnieniu łączenia się spółek Dział I Tytułu IV. Wyodrębnił przy tym procedury łączenia się spółek kapitałowych oraz z udziałem spółek osobowych. Artykuł dotyczy właśnie szczególnych uregulowań tej ostatniej procedury.

    Ustawodawca miał trudniejsze zadanie niż w wypadku połączenia spółek kapitałowych, gdyż brak w tym przedmiocie stosownej dyrektywy Unii Europejskiej.

    Ogólną podstawę łączenia zawiera art. 491 § 1 k.s.h. Stanowi on, że spółki kapitałowe mogą również łączyć się z osobowymi, jednak spółka osobowa nie może być spółką przejmującą ani nowo zawiązaną. Taki zakaz nawiązuje do dwóch typów łączenia się spółek: przez przejęcie (per unionem) oraz zawiązanie nowej spółki (per incorporationem). Wynika z tego, iż w wyniku łączenia się spółek w obrocie nigdy nie pozostanie ani nie powstanie spółka osobowa. Potwierdza to § 2 tego artykułu, mówiąc, iż spółki osobowe mogą łączyć się między sobą tylko przez zawiązanie spółki

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2259

Spis treści
Zamów abonament