Metodą Sainte-Lague, bez listy krajowej
Metodą Sainte-Lague, bez listy krajowej
ŻANETA SEMPRICH
Nie będzie listy krajowej. Zmiana metody rozdziału mandatów spowoduje, że sukces wyborczy da najsilniejszej partii nieco mniej mandatów poselskich. Partie polityczne mogą liczyć na dotacje i subwencje z budżetu państwa. Uchwalona w środę ustawa - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zastąpi ordynacje wyborcze do Sejmu z 1993 r. i do Senatu z 1991 r.
Wybierać się będzie, jak dotychczas, 460 posłów, wszystkich w okręgach; zlikwidowane zostały ogólnopolskie listy kandydatów wystawianych przez centralne władze partyjne. Przy podziale mandatów zostaną uwzględnione tylko te komitety wyborcze, które zdobyły przynajmniej 5 proc. ważnie oddanych głosów, licząc w skali kraju. Dla list koalicyjnych próg wyborczy wynosi 8 proc. Z tych ograniczeń progowych zwolnione są komitety wyborcze mniejszości narodowych.
Posłowie: system proporcjonalny
Dbając o właściwe funkcjonowanie proporcjonalnego systemu wyborów do Sejmu, przewidziano wyłanianie w jednym okręgu nie mniej niż 7 posłów. Faktyczna liczba mandatów przypadających na każdy okręg wynika z normy przedstawicielskiej. Dzieląc liczbę mieszkańców kraju przez 460...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta