Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metodą Sainte-Lague, bez listy krajowej

09 marca 2001 | Prawo | ŻS

Sejm uchwalił Ordynacja wyborcza do Sejmu i Senatu

Metodą Sainte-Lague, bez listy krajowej

ŻANETA SEMPRICH

Nie będzie listy krajowej. Zmiana metody rozdziału mandatów spowoduje, że sukces wyborczy da najsilniejszej partii nieco mniej mandatów poselskich. Partie polityczne mogą liczyć na dotacje i subwencje z budżetu państwa. Uchwalona w środę ustawa - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zastąpi ordynacje wyborcze do Sejmu z 1993 r. i do Senatu z 1991 r.

Wybierać się będzie, jak dotychczas, 460 posłów, wszystkich w okręgach; zlikwidowane zostały ogólnopolskie listy kandydatów wystawianych przez centralne władze partyjne. Przy podziale mandatów zostaną uwzględnione tylko te komitety wyborcze, które zdobyły przynajmniej 5 proc. ważnie oddanych głosów, licząc w skali kraju. Dla list koalicyjnych próg wyborczy wynosi 8 proc. Z tych ograniczeń progowych zwolnione są komitety wyborcze mniejszości narodowych.

Posłowie: system proporcjonalny

Dbając o właściwe funkcjonowanie proporcjonalnego systemu wyborów do Sejmu, przewidziano wyłanianie w jednym okręgu nie mniej niż 7 posłów. Faktyczna liczba mandatów przypadających na każdy okręg wynika z normy przedstawicielskiej. Dzieląc liczbę mieszkańców kraju przez 460...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2259

Spis treści
Zamów abonament