Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki humanizm XXI wieku

07 kwietnia 2001 | Plus Minus | AJ
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Stefan Swieżawski, filozof: Nie wystarcza wiedza, konieczna jest mądrość. Potrzebne są: umiarkowanie, męstwo, roztropność i sprawiedliwość

Jaki humanizm XXI wieku

FOT. (C) MACIEJ BRZOZOWSKI/PAP

Rz: Współczesna kultura, mnogość idei i filozofii człowieka sprzyjają - zdaniem wielu - kryzysowi humanizmu. Z drugiej strony - bardzo mocny jest pierwiastek afirmacji świata, człowieka i jego wolności. Czy może to być źródłem optymizmu, także dla chrześcijan?

STEFAN SWIEŻAWSKI: Myślę, że przeżywamy w tej chwili pewne, nazwałbym to, oczyszczenie koncepcji człowieka. To jest coś, na co się bardzo długo czekało. Zawsze powtarzam słowa Nietzschego, który powiedział kiedyś, że chrześcijaństwo stało się, z biegiem czasu, neoplatonizmem dla mas. Co to znaczy? To znaczy, że rozpowszechniła się bardzo dualistyczna koncepcja człowieka: człowiek rozbity na ciało z jednej strony i duszę - z drugiej. Przez to rozbicie została zatracona godność człowieka, która fundowana jest właśnie na jego jedności psychofizycznej. Myślę, że to rozpowszechnione w duszpasterstwie chrześcijańskim, w Kościele wschodnim i zachodnim, dualistyczne traktowanie człowieka - na sposób neoplatoński, wręcz gnostycki, jako duszy zamkniętej w więzi ciała - deformuje wizerunek człowieka.

Ta wizja sprzyja potępieniu człowieka, nie dostrzega w nim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2285

Spis treści
Zamów abonament