Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieuprawniona symetria

07 kwietnia 2001 | Publicystyka, Opinie | ZB RŻ
źródło: Nieznane

Z wymordowaniem Żydów w Jedwabnem musieli się pogodzić (przyzwolić na to) prawie wszyscy ich dawniejsi "sąsiedzi". Dlatego Jan Tomasz Gross ma rację, mówiąc o winie "społeczeństwa"

Nieuprawniona symetria

FOT. ADAM KARDASZ

15 marca 2001 roku usunięty został w Jedwabnym głaz, który upamiętniał miejsce śmierci miejscowych Żydów. Napis na nim mówił, że jest to miejsce kaźni 1600 Żydów, spalonych żywcem przez Niemców 10 lipca 1941 roku. Pomijał on udział Polaków w masakrze.

Przygotowywany jest nowy pomnik upamiętniający tamto wydarzenie. Na miejscu śmierci Żydów stanie betonowy obelisk z wtopioną macewą ze spalonego drewna.

ZOFIA BORZYMIŃSKA I RAFAŁ ŻEBROWSKI

"Rzeczpospolita" poświęcająca od samego początku wiele uwagi dyskusji nad mordem Żydów w Jedwabnem w ostatnim, niedzielnym wydaniu ponownie udostępniła swe łamy profesorowi Tomaszowi Strzemboszowi. Historyk ten staje się powoli głównym oponentem profesora Jana Tomasza Grossa, co autor słynnej już książki "Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka" w ostatnich swych wystąpieniach konstatuje z rosnącym zniecierpliwieniem.

Przyjmując roboczą, aczkolwiek niezupełnie zgodną z rzeczywistością hipotezę, iż w sporze historyków o Jedwabne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2285

Spis treści
Zamów abonament