Opinie o gospodarce
- Wieś
- Bezrobocie
- Nowa polityka pieniężna Japonii
Wieś Główny problem to bezrobocie - sami mieszkańcy go nie rozwiążą
Można pomóc nie tylko pieniędzmi
RYS. ANDRZEJN JACYSZYN
EDMUND SZOT
Polska wieś już teraz dotknięta jest bezrobociem w stopniu wyraźnie większym niż tereny miejskie. Z prognoz demograficznych wynika przy tym, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat sytuacja może się pod tym względem pogorszyć - jeśli państwo nie udzieli wsi pomocy. I nie chodzi tu o pomoc socjalną, ale o wsparcie w tworzeniu nowych miejsc pracy.
Na wsi mieszka około 38 proc. ludności kraju, ale tylko 35,7 proc. ludności w wieku produkcyjnym. Jednocześnie na wsi żyje około 44 proc. ogółu rejestrowanych bezrobotnych. Prawie tak samo duże jest tzw. bezrobocie ukryte, którego rozmiary skrywa rozdrobniona struktura agrarna. Łącznie na wsi znajduje się 57 proc. krajowego bezrobocia rejestrowanego i ukrytego. Prognozy demografów są jeszcze bardziej alarmujące. Do 2010 roku liczba ludności w wieku produkcyjnym wzrośnie w miastach o 6 proc., a na wsi - o 12 proc. Czyli w okresie 10 lat zwiększy się z 8,1 mln do 9,7 mln. Bez podjęcia środków zaradczych liczba bezrobotnych na wsi zwiększyłaby się więc o następne 1,6 mln osób. Wieś, gdzie już teraz strefa
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta