Rozważania o kocie Konfucjusza
Rozważania o kocie Konfucjusza
JERZY KOWALSKI-GLIKMAN
Co to jest przestrzeń i czas? Czy przestrzeń jest skończona? Co znajduje się na zewnątrz przestrzeni? Czy czas miał początek? A jeśli tak, to co było wcześniej? Czy będzie miał koniec i co wydarzy się potem? Te pytania nurtowały filozofów od starożytności. Próbowano na nie odpowiadać na różne, często niezwykle pomysłowe sposoby, ale żadna z tych odpowiedzi nie była do końca satysfakcjonująca.
A jeśli mimo wielu prób nie udaje nam się rozwiązać problemów, gdy wiodą nas one za każdym razem w ślepą uliczkę absurdu, być może warto zastanowić się, czy aby pytania, które stawiamy nie są bezsensowne. Być może zastanawiając się nad nimi, przyjmujemy jakieś ukryte, nieprawdziwe założenia? Czy nie jest przypadkiem tak, jak w powiedzeniu Konfucjusza "Najtrudniej znaleźć czarnego kota w ciemnym pokoju. Szczególnie, kiedy nie ma w nim żadnego kota"? Dlatego właśnie sądzę, że zanim zaczniemy zastanawiać się, czym jest przestrzeń i czas, powinniśmy poświęcić trochę miejsca naszemu umysłowi i jego związkom ze światem.
Umysł i rzeczywistość
Gatunek ludzki przeszedł długą ewolucję. Pierwotni ludzie trudnili się zbieractwem, polowali, budowali proste narzędzia. Ich mózgi analizowały dziesiątki informacji napływających ze środowiska zewnętrznego, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta