Salon po bogatych przodkach
Salon po bogatych przodkach
MICHAł SADOWSKI
W Ćmielowie wznowiono produkcję figurek według zachowanych form
MICHAł SADOWSKI
Dywany z Kietrza zdobią piękny dwór w Tułowicach
JANUSZ MILISZKIEWICZ
Po co przepłacać? Za ułamek ceny oryginału możemy mieć kopię kultowej figurki z Ćmielowa, uroczy sekretarzyk Ludwika Filipa lub kobierzec taki sam jak w Zamku Królewskim w Warszawie.
Rynkowym przebojem są porcelanowe figurki, których produkcję rozpoczęto w Ćmielowie po odwilży politycznej 1956 roku. "Figurki" to zbyt lekceważące określenie. Są to miniaturowe rzeźby. Projektowali je artyści związani z warszawskim Instytutem Wzornictwa Przemysłowego: Hanna Orthwein, Lubomir Tomaszewski, Henryk Jędrasiak, Mieczysław Naruszewicz. Pod koniec lat pięćdziesiątych, po upadku socrealizmu, nastąpiła rewolucja w polskim wnętrzarstwie. Zaczęto projektować ceramikę o fantastycznych kształtach, inspirowanych sztuką Henry'ego Moore'a i Pabla Picassa. Była to seryjna produkcja. Produkowano je mniej więcej do połowy lat 60.
Figurki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta