Nieprofesjonalna walka z polską pralnią
Nieprofesjonalna walka z polską pralnią
Biura maklerskie obawiają się, że nie będą w stanie wykonywać przepisów nowej ustawy przeciwdziałającej praniu pieniędzy. Brokerzy twierdzą, że ustawa, która ma wejść w życie 23 czerwca, jest wpadką legislacyjną i skomplikuje im pracę.
Intratny proceder
Według szacunków organizacji Transparency International (TI), do Polski może napływać nawet 2,5-3 mld USD brudnych pieniędzy rocznie. Około 1/3 tej kwoty trafia na rynek kapitałowy, w tym również na giełdę. Spółki nie muszą w ogóle wiedzieć, że ich akcje wykorzystywane są do zalegalizowania środków pochodzących z przestępczej działalności.
Sprawa dotyczy nie tylko firm znajdujących się w publicznym obrocie. - Do zalegalizowania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności może być wykorzystywanych w Polsce 500-700 spółek. Brak doświadczenia kadry zarządzającej sprawia, że taki proceder odbywa się często bez niczyjej wiedzy - mówi Jan A. Stefanowicz, prawnik współpracujący z TI.
Pranie pieniędzy odbywa się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta