Moja Kolekcja
- Rzemiosło artystyczne
- Rozmowa
- Kolekcjoner w podróży
- Numizmaty Rzemiosło artystyczne Kopia jest lepsza niż oryginał
Salon po bogatych przodkach
W Ćmielowie wznowiono produkcję figurek według zachowanych form
Fot. MICHAŁ SADOWSKI
JANUSZ MILISZKIEWICZ
Po co przepłacać? Za ułamek ceny oryginału możemy mieć kopię kultowej figurki z Ćmielowa, uroczy sekretarzyk Ludwika Filipa lub kobierzec taki sam jak w Zamku Królewskim w Warszawie.
Rynkowym przebojem są porcelanowe figurki, których produkcję rozpoczęto w Ćmielowie po odwilży politycznej 1956 roku. "Figurki" to zbyt lekceważące określenie. Są to miniaturowe rzeźby. Projektowali je artyści związani z warszawskim Instytutem Wzornictwa Przemysłowego: Hanna Orthwein, Lubomir Tomaszewski, Henryk Jędrasiak, Mieczysław Naruszewicz. Pod koniec lat pięćdziesiątych, po upadku socrealizmu, nastąpiła rewolucja w polskim wnętrzarstwie. Zaczęto projektować ceramikę o fantastycznych kształtach, inspirowanych sztuką Henry'ego Moore'a i Pabla Picassa. Była to seryjna produkcja. Produkowano je mniej więcej do połowy lat 60.
Figurki ponownie stały się popularne po aukcji w Rempeksie, na której w marcu 2000 roku uzyskały rekordowe ceny 1100-2000 zł (ceny wywoławcze - 300-500 zł).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta