Ochrona praw nabytych a prymat nowej ustawy
Ochrona praw nabytych a prymat nowej ustawy
- Poprzednie odcinki Przepisy przejściowe mają uregulować zakres modyfikacji, jakim ulega obowiązywanie i stosowanie dotychczasowych rozwiązań prawnych ze względu na wprowadzenie nowych przepisów. Z dniem wejścia w życie kodeksu spółek handlowych tracą moc przepisy dotyczące spraw w nim unormowanych (art. 610), chyba że k.s.h. stanowi inaczej. Powtórzenie tej regulacji znajdujemy również w art. 612, który stwierdza, iż do stosunków prawnych w zakresie spółek handlowych istniejących w dniu wejścia w życie k.s.h. stosuje się jego przepisy, chyba że stanowi on inaczej. K.s.h. powiela więc typowe rozwiązania międzyczasowe - prymat ustawy nowej z określonym przez nią zakresem stosowania dotychczasowych rozwiązań.
Jednocześnie w przepisach intertemporalnych jest stosowana zasada ochrony praw nabytych, która niekiedy bierze górę nad zasadą prymatu nowej ustawy. Zgodnie z art. 613 k.s.h. uprawnienia akcjonariuszy spółek handlowych, nabyte przed dniem wejścia w życie k.s.h., pozostają w mocy, a treść tych uprawnień podlega przepisom dotychczasowym. Do zmiany treści i rozporządzeń uprawnieniami akcjonariuszy dokonanych po wejściu w życie k.s.h. stosuje się natomiast jego przepisy.
K.s.h. odróżnia uprawnienia przysługujące akcjonariuszowi
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta