Dyspozytywne elementy umowy
Poprzednie odcinki
Dyspozytywne elementy umowy - 2
W ślad za poprzednim artykułem podsumowujemy rozwiązania przewidziane w kodeksie spółek handlowych dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które umożliwiają elastyczne kształtowanie umowy spółki stosownie do potrzeb i przekonań wspólników.
Swoistą formą kredytowania spółki przez wspólników są dopłaty. Zobowiązanie wspólników do dopłat powinna zawierać umowa spółki. Należy również oznaczyć górną granicę wysokości dopłat w stosunku do udziału (art. 177 § 1 k.s.h.). Stosownie do potrzeb wysokość oraz termin dopłat oznacza uchwała wspólników (art. 178 k.s.h.). Do dopłat stosuje się przepisy art. 178 § 2 oraz art. 179 k.s.h., o ile umowa spółki nie stanowi inaczej. Zgodnie z art. 178 § 2 wspólnik, który nie uiścił dopłaty w określonym terminie, obowiązany jest do zapłaty odsetek ustawowych; spółka może również żądać naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki. Art. 179 reguluje natomiast zwrot dopłat.
Udział wyraża uczestnictwo w spółce. Co do zasady udział w spółce z o.o. jako prawo majątkowe jest zbywalny. Jeżeli jednak istnieją szczególne więzi osobiste między wspólnikami decydujące o zawiązaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta