Dom do sprzedaży, ale bez lokatora
Dom do sprzedaży, ale bez lokatora
Możliwość korzystnej sprzedaży nieruchomości przez wynajmującego, gdy nabywca chce ją kupić, ale bez lokatorów, nie stanowi "ważnej przyczyny", która by uzasadniała wystąpienie do sądu z żądaniem rozwiązania najmu - zadecydował Sąd Najwyższy.
Do rozwiązania najmu wbrew woli lokatora i eksmisji może dojść tylko w wypadkach ściśle określonych w ustawie z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. nr 120, poz. 787 ze zm.; dalej - ustawa). Zgodnie z jej art. 31 ust. 1 wynajmujący może wypowiedzieć najem wyłącznie z ważnej przyczyny. Kolejny przepis wskazuje sytuacje, w którym właściciel ma prawo wypowiedzieć najem z przyczyn zawinionych przez najemcę, oraz - z istotnymi ograniczeniami - gdy on lub jego małżonek uzyskał prawo do innego lokum w tej samej albo pobliskiej miejscowości, ale tylko gdy opłaca on czynsz regulowany. Art 33 ust. 1 ustawy pozwala wynajmującemu z ważnych przyczyn, innych niż wyżej wskazane, wystąpić do sądu o rozwiązanie najmu i nakazanie przez sąd opróżnienia lokalu, jeśli strony nie osiągnęły porozumienia co warunków i terminu rozwiązania umowy.
Nie mogła dojść do takiego porozumienia z lokatorką gminna spółdzielnia, zamierzająca - w celu poratowania sytuacji finansowej - sprzedać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta