Adresat: Dottore Herling
Adresat: Dottore Herling
Jerzy Stempowski (1893-1969), człowiek legenda już przed wojną, uważany jest za najwybitniejszego polskiego epistolografa XX wieku, a jego korespondencja porównywana bywa do listów Norwida. Dlaczego? "Dla nich obu - mówi Wojciech Karpiński - listy były prywatną gazetą o rzeczach publicznych". Stempowski pisywał ze swojej emigracyjnej samotni w Bernie listy-esje i listy-traktaty. Przedstawiamy dziś pięć nieznanych listów Jerzego Stempowskiego. Jak trafiły do naszej redakcji?
W kwietniu zeszłego roku po raz ostatni odwiedziłam Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Neapolu w jego domu przy via Crispi, rozmawialiśmy przede wszystkim o dziennikach pisarzy. Ale nie wyłącznie. W pewnym momencie rozmowa zeszła na Jerzego Stempowskiego.
Autora "Dziennika pisanego nocą" cieszyło, że Stempowski został przypomniany, i to aż dwiema książkami - w Wydawnictwie Literackim ukazał się wówczas zbiór szkiców "Pamiętnik teatralny trzeciej klasy", a "Zeszyty Literackie" opublikowały wybór listów.
W pewnej chwili pisarz wręczył mi żółtą kopertę.
W środku znalazłam starą fotografię "nieśpiesznego przechodnia" - eleganckiego pana w kapeluszu, pięć pożółkłych kopert i listy pisane na maszynie, z nielicznymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta