Od konfliktu do wspólnej przeszlości
Od konfliktu do wspólnej przestrzeni
RYS. PAWEŁ GAŁKA
ANDRZEJ KACZYŃSKI
Największa, można powiedzieć narodowa, dyskusja ostatnich dziesięcioleci dotyczy wydarzenia sprzed sześćdziesięciu lat. Temat historyczny, i to bynajmniej nie krzepiący, wzbudził w Polsce nie mniej powszechne zainteresowanie niż bieżące wydarzenia polityczne, sprawy ekonomiczne i sensacje ze światka kultury masowej. Czy podobna dyskusja byłaby możliwa u naszych sąsiadów, w państwach na wschód od nas?
Mieliśmy przecież niemało wspólnego, dobrego i złego, w najnowszych dziejach i podobne mamy problemy z historią.
Dyskusja historyków, wszczęta po ujawnieniu udziału Polaków w zagładzie Żydów w Jedwabnem, wstrząsnęła pamięcią zbiorową i otworzyła ją też na inne niechlubne fakty z przeszłości, nieobecne wcześniej w świadomości zbiorowej, na przykład na mordy popełnione - jak w Nieszawie - już po ustaniu działań wojennych na cywilnej ludności niemieckiej. Społeczeństwo w znacznej części objawiło odważną gotowość do - intelektualnego i moralnego - zmierzenia się z faktami szerzej nieznanymi, niewygodnymi, długo wypieranymi z pamięci.
Fakty uśpione
Dotychczas takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta