Wyścig pod specjalnym nadzorem
Wyścig pod specjalnym nadzorem
MAREK CEGLIŃSKI
Dziś w Dunkierce rozpoczyna się 88. Tour de France, największa na świecie impreza kolarska.
Na 189 uczestników z 21 zawodowych ekip czeka 3454-kilometrowa trasa podzielona na 21 etapów. Faworytem jest Amerykanin Lance Armstrong z grupy US Postal, który bardzo chce wygrać Wielką Pętlę po raz trzeci z rzędu.
Bardzo ważny etap odbył się jeszcze przed prologiem. Na dwa dni przed startem przeprowadzono kontrolę medyczną wszystkich kolarzy. Badania krwi nie wykazały u żadnego z nich przekroczenia dozwolonej normy hematokrytu (50 procent), co oznacza, że wszyscy zgłoszeni mogą wystartować. Dyrektorzy sportowi ekip zadeklarowali, że będą natychmiast wykluczać ze swych zespołów zawodników podejrzanych o doping, bez czekania na wyniki kontrekspertyzy.
Miecz Damoklesa
Działania antydopingowe skodyfikowano w "dziesięciu przykazaniach" opublikowanych przez dyrekcję Tour de France. Oprócz kompleksowych badań całego peletonu oraz codziennych kontroli dziesięciu wybranych kolarzy (w tym obowiązkowo zwycięzcy i trzech najlepszych w klasyfikacji generalnej) przewiduje ona m.in. niezapowiedziane poranne kontrole w miejscach zakwaterowania oraz obecność na wyścigu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta