Dla kogo postęp
Dla kogo postęp
Na 90 proc. chorób, które nękają całą planetę, m.in. na malarię, gruźlicę, AIDS przeznacza się tylko 10 proc. ogólnoświatowych wydatków na badania nad ochroną zdrowia. Korzystającymi z Internetu są w przeważającej większości (79 proc.) mieszkańcy rozwiniętych krajów OECD, którzy stanowią jedynie 19 proc. światowej populacji.
Z ogromnego postępu, jaki dokonał się w dziedzinie nowych technologii - szczególnie w informatyce i biotechnologii - korzysta głównie najbardziej rozwinięta część świata. Ten postęp nie powinien być jednak dla krajów rozwijających się źródłem izolacji - zwraca uwagę najnowszy "Raport o rozwoju społecznym 2001" przygotowany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), przedstawiony wczoraj w Warszawie w siedzibie PAN.
Raport, który jest publikowany corocznie od 1990 r., klasyfikuje 162 państwa pod względem poziomu rozwoju społecznego (Polska zajmuje w tym zestawieniu 38. miejsce). Ocenia także, na podstawie po raz pierwszy wprowadzonego Indeksu Osiągnięć Technologicznych, 72 kraje pod względem postępu technicznego. W tej klasyfikacji Polska zajmuje 29. miejsce w grupie krajów określanych mianem "potencjalnych liderów technologicznych".
Przede wszystkim jednak raport...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta