CV naszych czasów
CV naszych czasów
O bohaterze mówią:
- JULIANNA BONIUK
- JAN WEJCHERT
- WITOLD ZARASKA
Urodził się i mieszkał na Zachodzie. Mógłby żyć i pracować w każdym kraju świata. Ale Antoni F. Reczek wybrał Polskę, bo tu czuje, że żyje
A już, już, gdy on - Antoni, i ona - Eliza, skromni studenci z Anglii, ku uciesze peerelowskich celników pchali swego zdewastowanego peugeota na prom w Świnoujściu, gotów był obiecać sobie: Nigdy więcej. Tak kończył się ich rok w Łodzi, który zaczął się wraz z zimą stulecia w grudniu 1978. Było to pasmo klęsk, mogących przygasić najżarliwszy sentyment do kraju przodków.
- W jaki sposób SB dowiedziała się, że ojciec Elizy piastował w Anglii stanowisko, na którym odpowiadał za planowanie przestrzenne w EWG i sprawował pieczę nad tamtejszymi schronami, tego nie rozgryzłem do dziś - przyznaje Antoni.
Co miesiąc musieli meldować się na SB. "Rozmowy" trwały kilka godzin. Pytano: co robi ojciec Elizy, gdzie są schrony, czy jakiś widzieli, kto ich zaprosił do Polski, skąd rodzice mają pieniądze, gdzie mieszkają, ile wart ich dom? Esbek mówił, że jest kolegą, a interesuje się tak tylko, by pomóc sympatycznym zagranicznym studentom, zagubionym w szarej Łodzi. Musieli uważać na każde słowo. Mało brakowało, by owładnięte manią
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta