Niezapłacone rachunki
- Rozmowa z Adolfo Perezem Esquivelem, argentyńskim obrońcą praw człowieka, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla
Niezapłacone rachunki
Z informacji, które w ostatnich dniach nadeszły z Argentyny, można wnosić, że w tym kraju dojdzie do nowych procesów osób winnych zbrodni popełnionych podczas rządów wojskowych. Zarzuty postawione w tym tygodniu generałowi Jorge Videli wystarczą do skazania go na odosobnienie przez resztę jego dni. 25 lat po obaleniu rządu Isabelity Peron i przejęciu władzy przez wojskowych niezapłacone rachunki z przeszłości nadal budzą w Argentynie skrajne emocje.
Stosunek Argentyńczyka do dyktatury wojskowych (1976-83) można poznać po określeniu, jakiego używa w odniesieniu do tego okresu. Jedni mówią o "brudnej wojnie", inni o "wojnie domowej", jeszcze inni o "terroryzmie państwowym", a wojskowi o "procesie" porządkowania kraju.
Ocena tych lat, podobnie jak w Chile, oscyluje między dwoma biegunami. Na jednym znajdują się ludzie przekonani, że dyktatura wojskowa uratowała Argentynę od dyktatury proletariatu w stylu kubańskim. Na drugim ci, którzy widzą w niej efekt działań CIA. Osoby sytuujące się pośrodku przyznają, że wprawdzie Argentynie zagrażał chaos, a partyzanci dawali się we znaki, ale nic nie usprawiedliwiało
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta