Kłopoty z rejestrem sądowym
Kłopoty z rejestrem sądowym
- Poprzednie odcinki Przepisy o Krajowym Rejestrze Sądowym weszły w życie 1 stycznia 2001 r. - tego samego dnia, w którym obowiązującym prawem stał się kodeks spółek handlowych. Praktyczne skutki ustawy o KRS są dla spółek większe niż wejście w życie k.s.h. W świadomości wielu użytkowników prawa handlowego natomiast działanie obu ustaw stanowi jedno. Dlatego pod koniec cyklu przedstawiamy kilka uwag dotyczących funkcjonowania KRS.
Ta nowa instytucja przynosi rewolucyjne zmiany w zakresie dostępu do informacji o uczestnikach obrotu gospodarczego, poszerzając zakres możliwych do uzyskania informacji (np. stan zaległości podatkowych, wierzyciele przedsiębiorcy oraz wysokość nie spłaconych w terminie wierzytelności), i ułatwiając szybki do nich dostęp.
KRS składa się z trzech odrębnych rejestrów: przedsiębiorców; stowarzyszeń i innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej; dłużników niewypłacalnych. Poniższe uwagi dotyczą pierwszego z nich.
Art. 36 ustawy o KRS wskazuje, jakie podmioty podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Wśród nich znajdują się spółki prawa handlowego. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy podmiot podlegający wpisowi do rejestru przedsiębiorców, wpisany do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta