Lokatorskie prawie za darmo
Lokatorskie prawie za darmo
- Opinia - RYSZARD JAJSZCZYK - DYREKTOR BIURA ZWIĄZKU REWIZYJNEGO SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH RP
RENATA KRUPA
Ci, którzy mają lokatorskie prawo do lokalu i zechcą przekształcić je w pełną własność (tzw. odrębną), zapłacą stałą niewielką kwotę: dwa razy po jednej trzeciej najniższego wynagrodzenia za pracę. Dzisiaj byłoby to 506 zł. Taką poprawkę do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uchwalił wczoraj Sejm. Nie jest ona jeszcze obowiązującym prawem. Stanie się nim, jeśli nowelizację zaakceptuje Senat i podpisze prezydent.
Ustawa ta - przypomnijmy - obowiązuje od 24 kwietnia tego roku. Nowela ma przede wszystkim wypełnić luki, jakie w niej powstały po orzeczeniu przez Trybunał Konstytucyjny niekonstytucyjności niektórych jej przepisów, oraz usunąć niejasności, których jest sporo.
Odlicza się to, co państwo dało
Najważniejsza zmiana dotyczy mieszkań lokatorskich. TK orzekł niekonstytucyjność art. 46 ust. 1 ustawy, który do 3 proc. wartości rynkowej mieszkania ograniczał wysokość kwoty, jaką muszą wpłacić spółdzielcy z lokatorskim prawem, jeżeli chcą otrzymać swoje mieszkania na pełną własność. Chodziło oczywiście o tych, którzy otrzymali przydziały na mieszkanie przed 24 kwietnia tego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta